برای فردا

دکتر مرجان داوودی با توجه به تجربیات خویش به عنوان دانشجوی محروم از تحصیل در ایران، درباره ی چالش های جوانان و مشکلات آنها توضیحاتی می دهد.
با توجه به اینکه روش های موجود برای پیشبرد صلح به قدر کافی موثر نبوده، آیا امیدی به رسیدن به صلح پایدار هست؟ روش های دیگر برای رسیدن به صلح و استقرار آن چیست؟ دکتر رویا اخوان میهمان برنامه ی برای فردا در این باره توضیحاتی می دهند.
تعامل بین ادیان چه معانی را شامل می شود؟ هدف از تعامل بین ادیان چیست؟ در این بخش گزارشی از تعامل بین ادیان را شاهد خواهید بود.
به مناسبت روز جهانی جوان 21 مرداد برنامه ی برای فردا اختصاص دارد به گفتگویی با دو نفر از اعضای گروه "جوانان ایران دوست" که با فیلم های کوتاه آنها حتماً آشنا هستید. رضا و شبنم از اهداف، فعالیت ها و خاطراتشان صحبت می کنند.
به پیشنهاد یکی از بیننگان موضوع بحث این هفته برای فردا هویت ملی و هویت دینی میباشد. نادیا ریاضتی میهمان برنامه در ارتباط با تاثیر حضور اسلام بر تاریخ سیاست و فرهنگ ایران توضیحاتی می دهند.
میهمان سنا روحانی در برنامه ی این هفته برای فردا دکتر محمد افنان می باشد. دکتر افنان تخصصی ویژه در آیین بابی و آثار سید علی محمد باب دارد و در این برنامه درباره ی ادعای سید علی محمد باب صحبت می کند و به برخی از پرسش های بینندگان پاسخ داده می شود.
نازیلا قانع استاد دانشگاه آکسفورد و سردبیر مجله دین و حقوق بشر میهمان "برای فردا" است و در راستای نقض حقوق بشر و اقلیت های مذهبی صحبت می کند.
در جوامع بهایی پروژه ای تحت عنوان برنامه توان دهی نوجوانان در حال انجام است. این برنامه تأثیر زیادی در هدفمند کردن انرژی جوانان و پربار کردن زندگی آنها دارد. میهمانان برنامه ی این هفته برای فردا دو جوان هستند که در این پروژه با نوجوانان همراه هستند و از تجربیات خود در این زمینه صحبت می کنند.
جوانی یعنی چی؟ جوان چه قدرتی داره؟ هدف جوانان چیه؟ راهشون کدومه؟ جواب این پرسشها و خیلی سوالات دیگه را در این فیلم کوتاه از جوانان ایران دوست ببینید.
دکتر مکس نیف برای یافتن راه حلی برای فقر به امریکای جنوبی سفر می کند و مدت ده سال دز میان فقرا و مانند آنها زندگی می کند و راه حل هایی را برای از بین بردن فقر ارائه می دهد. کامبیز مبینی میهمان این هفته ی برای فردا از کتابی که دکتر مکس نیف اقتصاد دان تالیف کرده صحبت میکند.
میهمان برنامۂ برای فردا از کشور اکوادر دکتر روحی خُزِین هستند. از پروژه ها و فعّالیّت های انسان دوستانۂ ایشان و دیگر ایرانیان ساکن این کشور و همینطور بومیان اکوادر می شنویم.
میهمان برنامه‌ی برای فردا خانم سیما مبینی یکی از اعضای هیئت امنای بنیاد خیریّه مُنا است که در ارتباط با سفر اخیرشان به مغولستان صحبت می‌کنند و درباره ی فعّالیّت‌هایی که از طرف بنیاد مُنا پشتیبانی می‌شود مانند کلاس‌های کودکان، گروه‌های توانمندی نوجوانان و بانکداری تعاونی توضیحاتی می‌دهند.
در ادامۂ برنامۂ هفتۂ گذشته نادیا ریاضتی مختصری از نشست هفتۂ پیش را بازگو می کند و به برّرسی بیانات حضرت بهاءالله خطاب به زرتشتیان می پردازد. همچنین بخشهایی از این الواح را برای بینندگان این برنامه می خواند.
نادیا ریاضتی میهمان این برنامۂ "برای فردا" دربارۂ موقعیّت دشوار زرتشتیان در ایران از اواخر قرن 18 تا زمان ظهور حضرت بهاءالله توضیحاتی بیان می کند وضمن ذکر دلایل نوشتن الواحی (نوشته هایی) خطاب به زرتشتیان توسّط حضرت بهاءالله، بخشهایی از این الواح را برای بینندگان این برنامه می خواند.
میهمان این هفتۂ "برای فردا" دکتر بهروز ثابت (استاد دانشگاه ) در ارتباط با علّت پیدایش، نحوۂ کارو برنامه ریزی مؤسّسه ی آموزش عالی بهائی در ایران توضیح داده و درمورد مطالب طرح شده در روزنامۂ "کیهان" علیه این مؤسّسه شرح مختصری را بیان می کند.
سویدا معانی وکیل بین الملل، درارتباط با یکی از تألیفاتش در این برنامه صحبت می کند. کتابی که در آن پیشنهادات خود را به سازمان ها و نهاد های بین المللی برای بهبود اوضاع جهان مطرح کرده است.
با توجّه به نامۂ سرگشادۂ بهائیان مصر خطاب به مردم مصر دربارۂ آینده این کشور، در برنامۂ برای فردا دکتر فرهاد ثابتان -سخنگوی جامعۂ جهانى بهائی- و دکتر نبیل حنّا -از بهائیان مصر- در ارتباط با تاریخ دیانت بهائی در مصر و تأثیری که این نامه در آیندۂ این کشور می تواند داشته باشد، گفتگو کردند.
آنچه با عنوان بهائیّت شناخته شده است، آیا دین آسمانی است؟ فرقه ای از دينهاى دیگر است؟ یا جنبشی اجتماعی؟ نظر دانشجوی دکترای جامعه شناسی جهانی شدن، نادیا ریاضتی را دربارۂ این مسئله می شنویم.
این برنامه ی برای فردا اختصاص داده شده به خواندن ایمیل هایی از شما و همچنین گزیده ای از برنامه های برای فردا در سالی که گذشت.
گفتگوی نوروزی سنا روحانی با دکتر علی افنان در ارتباط با جایگاه و اهمیت نوروز در دیانت بهائی و تقویم بهایی. همچنین تبریکات نوروزی برخی از میهمانان این برنامه، نادیا ریاضتی و پگاه پروینی، را خواهید شنید.
در برنامه ی برای فردا با خانواده ی دکتر یزدانی آشنا میشویم و از اهداف و انگیزه ها و خدمات این خانواده ی موفق می شنویم.
در ادامه بررسی لوح دنیا، يکى از آثار حضرت بهاءاللّه، ناديا رياضتى، به برشمردن راه حل هایی که حضرت بهاءالله برای بهبود وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران اشاره می کنند ميپردازد۔
در ادامه برنامه هفته قبل براى فردا، ناديا رياضتى، به بررسى لوح دنيا يکى از آثار حضرت بهاءاللّه، ميپردازد۔
با توجه به مشکلات و معضلات دنیا برنامه ی برای فردا به بررسی یکی از الواح حضرت بهاءالله با عنوان لوح دنیا پرداخته است. میهمان سنا در این برنامه، نادیا ریاضتی است که در این قسمت شرح نزول این لوح یا موقعیت تاریخی که در آن این اثر نوشته شده را توضیح میدهد.
لیلا حیدریان میهمان سنا در برنامه ی برای فرداست و گفتگویی دارند درباره ی سریال "دکتر الهام" که لیلا با همکاری همسرش ریان تهیه کرده است. در این بخش لیلا از اهدافش برای تهیه این سریال از چالش ها و از خاطرات شیرین روزهای ضبط می گوید.
برای رسیدن به وحدت و رفاه حقیقی جامعه نیازمند تغییرات شگرفی است که این تغییرو تحول از فرد آغاز و تمام اجتماع را در بر می گیرد. دکتر علی افنان و دکتر اشکان منفرد میهمانان سنا در این بخش می باشند.
به مناسبت صدور بیانیه ی جامعه ی جهانی بهائی خطاب به ریاست قوه ی قضائیه ی ایران،سنا روحانی گفتگویی با نادیا ریاضتی دارد.
بهاریه و سویدا معانی دو نویسنده و محقق می باشند که میهمان این هفته ی "برای فردا" هستند. در این بخش علاوه بر آشنایی با برخی از تالیفات آنها با اهداف این دو نویسنده نیز آشنا می شویم.
سنا روحانی این برنامه ی "برای فردا" را با حضور نادیا ریاضتی اختصاص داده است به طرح سوالات بینندگان درباره ی مطالب مطروحه در برنامه ای که در ارتباط با دلایل تضییقات وارده بر بهائیان در ایران بود.
خانواده ی متساوی الحقوق چیست؟ خانواده ی سالم چه خانواده ای است؟ میهمانان این هفته ی سنا دکتر رویا اخوان و رضا وطن پور می باشند.
برای رسیدن به وحدت و رفاه حقیقی جامعه نیازمند تغییرات شگرفی است که این تغییرو تحول از فرد آغاز و تمام اجتماع را در بر می گیرد. دکتر علی افنان و دکتر اشکان منفرد میهمانان سنا در این بخش می باشند.
این هفته جمشید فنائیان میهمان برنامه ی برای فردا از کتاب خود "زنان پیشگامان صلح" میگوید.
به مناسبت صدور بیانیه ی جامعه ی جهانی بهائی خطاب به ریاست قوه ی قضائیه ی ایران،سنا روحانی گفتگویی با نادیا ریاضتی دارد.
موضوع برنامه ی این هفته ی برای فردا طاهره قرّةالعين است.
برنامه ی این هفته ی برای فردا به مناسبت سالروز میلاد حضرت باب و حضرت بهاءالله, اختصاص دارد به بررسی یکی از آثار حضرت بهاءالله با عنوان لوح بشارات
موضوع برنامه ی این هفته ی برای فردا "روز جهانى رفع خشونت بر عليه زنان وبانوان" ميباشد.
به منظور توانمندی اجتماعی و روحانی افراد جامعه، جامعه ی بهائی طرحی را برنامه ریزی کردند که به حلقه های مطالعاتی معروفند. در این بخش درباره ی اهداف و مواضیع کتاب های مختلف این دوره گفتگو می شود.
در برنامه ی این هفته ی برای فردا با عقاید و اصول دیانت بهائی مانند نماز و روزه و ازدواج و طلاق و... آشنا می شوید.
در این بخش مروری مختصر خواهیم داشت به تاریخ دیانت بهائی.
بنا به خواهش بینندگان در این برنامه به معرفی آئین بهائی و اعتقادات پیروان این آئین پرداخته می شود.
در ادامه ی بحث پیرامون صلح نادیا ریاضتی به توصیف دیدگاه بهائی درباره ی نظام امنیتی جمعی می پردازند و نکات مختلفی را در این باب بیان می کنند.
در ادامه ی بحث پیرامون صلح نادیا ریاضتی توضیح می دهد که چگونه حضرت بهاالله نظام جهانی راکه اجزا و لوازم آن برای پیاده کردن صلح برای دنیای آینده ضروری است طراحی نموده اند.
در گفتگوی سنا روحانی با نادیا ریاضتی در برنامه برای فردا شما می توانید با پیش نیاز های تحقق صلح و اقدامات لازم برای برقراری صلح وهمچنین راه های تضمین معاهدات صلح بیشتر آشنا خواهید شد
رضوان الله توکلی برادر بهروز توکلی -یکی از اعضای هیئت سابق یاران- از زندگی برادر خود و فعالیت های این گروه در ایران صحبت می کند.
فردوس نیکو منش خواهر همسر وحید تیزفهم -یکی از اعضای هیئت سابق یاران- از زندگی وحید و خواهر خود می گوید. ایشان همچنین داستان های بسیاری از روستای ایول نقل می کنند.
دکتر شیوا اخوان به طور مختصر اعضای سابق هیئت یاران را معرفی میکنند و همچنین شما شاهد بخشی از گفتگوی سنا با فردوس نیکومنش خواهید بود.
دکتر اخوان در ارتباط با بازتاب جهانی صدور حکم بیست سال حبس برای هفت نفر اعضای سابق هیئت یاران صحبت می کنند و همچنین بخشی از گفتگوی سنا با رضوان الله توکلی را خواهید دید.
همه ی ما به دنبال تمدنی جهانی هستیم که صلح و آرامش را به همراه داشته باشد. این تمدن چگونه و بوسیله ی چه کسانی پایه ریزی می شود؟
روز 28 شعبان برابر است با سالروز شهادت حضرت باب و به همین مناسبت این برنامه به مقام و موقف حضرت باب اختصاص داده شده است.
سنا به اتفاق دکتر علی افنان و گیسو حقیقت به بررسی برخی نکات که در بیانیه رفاه عالم انسانی آمده میپردازند.