گزارش ها و فیلم ها

این برنامه توسط کرسی بهائی برای صلح جهانی‌ در دانشگاه مریلند آمریکا برگزار شده است. در دنیای امروز که گوشه و کنارش با جنگ های بزرگ و کوچک پرشده است، خشونت ستیزی قدرت های اصلی می تواند نوید بخش صلح عمومی باشد. چین که دومین ابر قدرت دنیاست، ادعا می‌کند که همواره محافظ صلح بوده و خواهد بود.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه: افت تحصیلی نوجوون درسخونتون دچار افت تحصیلی شده. چه می کنین؟ متوجه می شین که عامدانه درس نمی خونه و معترضانه امتحاناتش رو بد می ده. چه می کنین؟
نگاهی به درس اخلاق
قسمت ششم: درس اخلاق در زمان حال. با گذشت زمان کلاس های درس اخلاق هم با تغییراتی روبه رو بوده اند. در این قسمت برهان، مهندس نرم افزار، از این تغییرات برایمان می گوید.
چرا گاهی بقیه نمی‎خواهند به حرف‎های ما گوش بدهند؟ در این سخنرانی، جولیان تِرِژِر، پژوهشگر صدا، به هفت گناه کبیره و چهار فضیلت در سخن‎گویی اشاره می‎کند. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه: موفقیت
متوجه می شین نوجوونتون برای موفق شدن هر کاری رو مجاز می دونه و هیچ چیز جز نفع شخصی براش مهم نیست. متوجه می شین نه تنها تقلب می کنه بلکه راه های خلاقانه یی هم برای تقلب ابداع می کنه. چه می کنین؟
آیا تنها هوش برای موفقیت کافی است؟ در این برنامه، انجلا لی داک‌ورث، روان‌شناس، توضیح می‌دهد که برای موفقیت، پشتکار از هوش هم مهم‌تر است. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
در این قسمت شهرام که عضو تیم مدیریت متخصصین شرکت مخابراتی AT&T در آمریکا است، با مثال هایی از زندگی شخصی خود به کاربردی بودن مطالب درس اخلاق در زندگی روزمره اشاره می کند.
گزارشی کوتاه از فعالیتهای مرکز عدالت طاهره
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند.
این برنامه: رشته ی تحصیلی
بچه ها لزوما مسیری را که ما می پسندیم دنبال نمی کنند. اگر فرزندتان بخواهد رشته ی تحصیلی یی را دنبال کند که می دانید آینده یی ندارد، چه می کنید؟ اگر اعلام کند که قصد ترک تحصیل دارد، چه می کنید؟
چطور دوست داشته شویم و دوست‌داشتنی باقی بمانیم؟ یان دالا‌لیو، استاد فلسفه، با توضیح معنای عشق به این سؤال پاسخ می‌دهد. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریلند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند. موضوع این قسمت "برابری جنسیتی"
در این قسمت مینا که پرستار است، در مورد تاثیر کلاس های درس اخلاق بر زندگی شخصی اش و تاثیرات مثبتی که بصورت کلی این کلاس ها بر اخلاق و رفتار کودکان می گذارد، صحبت می کند.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند.

این برنامه: مزاحمت های خیابانی

نوجوانتان را کسی تا دم در خانه دنبال کرده است. کسی در اتوبوس یا مترو به او دست زده است. چه می کنید؟ ایا ممکن است گمان کنید که بازی در می آورد؟ یا حتما مسئله را جدی می گیرید؟

گزارشی از کنفرانس "انجمن معارف بهایی و مطالعات ایرانی" که از 21 تا 26 ماه می در شهر تامباخ برگزار شد. کاری از گروه آفتاب و آینه.
آیا برای برقراری صلح فقط دعا و مناجات کافی است؟ جودی ویلیامز، برنده جایزه صلح نوبل، با شرح معنای صلح به این سؤال پاسخ می‌دهد. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند. موضوع این قسمت: زنان ایرانی قدرت کلمات
در این قسمت فرزان، متخصص الکترونیک، که سابقه تدریس در موسسه ی علمی آزاد بهائیان را هم دارد، در مورد نقش معلم و کلاس های درس اخلاق و تاثیر آن بر تعلیم و تربیت اطفال سخن می گوید.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند.

این برنامه: سیگار و ...

اگر بفهمید فرزندتان سیگار می کشد، اگر بفهمید سیگاری شده، یا اگر شک کنید که درگیر مصرف مواد مخدر است، چه می کنید؟

چطور می‎توانیم فضای اینترنت و رسانه‌ها را از دروغ، توهین، و تهمت پاک کنیم؟ سَلی کُـــــن، تحلیلگر رسانه‌ها، معتقد است اگر قدری مسئولانه‌تر روی لینک‌ها کلیک کنیم، هر موضوعی در اینترنت نشر پیدا نمی‌کند. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
در این قسمت ترانه اهل تهران که در شرکت مخابراتی AT & T در آمریکا مشغول به کار است، در مورد کلاس های درس اخلاق در زمان گذشته و نحوه ی برخورد غیربهائیان با این کلاس ها توضیحاتی ارائه می دهد.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه: همبازی بچه تان از این که همبازی ندارد کلافه است، چه می کنید؟ به اصرار ازتان می خواهد برایش یک خواهر یا برادر بیاورید. چه می کنید؟
آیا مخالفت همیشه بد است؟ مارگرت هِفِرنِن، از اندیشمندان رشته مدیریت، معتقد است ترس از مخالفت و جروبحث باعث می‌شود سازمان‌ها قدرت اندیشیدن را از دست بدهند. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند. موضوع این قسمت: نگاهی به شخصیت طاهره قرةَالعین.
در این قسمت سهیل، که ساکن آمریکا و از مهندسین شرکت هواپیمایی بویئنگ می باشد، تعریفی از کلاس های درس اخلاق و آموزش هایی که در این کلاس ها داده می شود، صحبت می کند.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند

 

این برنامه: پرسش های جنسی
بچه ها در مورد مسائل جنسی کنجکاو ولی خجالتی اند. پدر و مادرها هم همین طور! فرزندتان می پرسد که چرا من پسرم و او دختر. می پرسد که بچه از کجا می اید. می پرسد که بچه چه طور به وجود می آید. چه می گویید؟

 

 

هدف از بحث و استدلال چیست؟ دنی‌یل کوئن ، استاد فلسفه، نشان می‌دهد که بحث به نیت ساکت کردن یا بردن از حریف باعث می‌شود خودمان را از فواید بحث کردن محروم کنیم. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید
مستند "از باکو تا بلمانت" از درون زندگی به ظاهر آرام و روزمره وحید خاضع دریچه ای میگشاید به گذشته پر حادثه و خاطرات تکان دهنده بهائیان در ایران. قسمت دوم شامل روایت هایی است از جمله جریان قتل دکتر برجیس در کاشان
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه: صرف وقت
گاهی بچه ها به شدت به ما احتیاج دارند. فرزندتان ازتان می خواهد که از سر کار زودتر به خانه برگردید تا وقت بیشتری با او بگذرانید. گاهی هم می خواهد که سر کار دومی - که به درآمدش هم بسیار احتیاج دارید - نروید تا با او باشید. چه می کنید؟
بین دنیای موسیقی و جوامع انسانی چه شباهتی وجود دارد؟ در این برنامه، بیژن خادم‌میثاق، موسیقی‌دان و نوازنده ویولون، به این سؤال پاسخ می‌دهد. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
"ازباکو تا بلمانت
با کارگردانی راشین فهندژ
قسمت اول
مستند "از باکو تا بلمانت" از درون زندگی به ظاهرآرام وحید خاضع دریچه ای میگشاید به گذشته پرحادثه و خاطرات تکان دهنده بهائیان در ایران. قسمت نخست دیداری است صمیمانه در منزل او که به داستان مهاجرت خانواده میپردازد."
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه: وضعیت مالی بچه ها گاهی تقاضاهای سخت دارند. گاهی از شما اسباب بازی یا ابزاری را می خواهند که توان خریدش را ندارید. گاهی می خواهند به کلاسی بروند که شهریه اش از توان مالی شما بیشتر است. چه می کنید و چه می گویید؟
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریلند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند. موضوع این قسمت نابرابری جنسیتی در خاورمیانه.
در این بخش کوتاه با اعتقادات دیانت بهائی و جایگاه ایران برای بهائیان دنیا بیشتر آشنا میشویم و نظر تعدادی از جوانان را در ارتباط با چگونگی بهبود اوضاع ایران میشنویم.
چه باید بکنیم تا بتوانیم خود را با واقعیت جدید‌ِ دنیای امروز سازگار کنیم؟ مایکل کارلبرگ، استاد ارتباطات در دانشگاه وسترن واشنگتن، تنها راه سازگاری با شرایط جدید را در فرارفتن از فرهنگ رقابت می‌داند. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
رهنورد- قسمت آخر از این فیلم کوتاه را خواهید دید فیلمی از یک جوان محقق که برای تحقیق در بارۀ آئین بهائی به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و نتیجۀ این تحقیق را با بقیه در میان میگذارد دراین قسمت با او به هندوستان میرویم
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند.
برنامه چهارم: تمسخر
بچه ها همیشه آن فرشته هایی که ما دوست داریم باشند، نیستند. فرزندتان با دوستانش برای مسخره کردن یکی از همکلاسی ها همراه شده است. چه می کنید؟ اگر بفهمید که چون تمسخر شده، می خواهد انتقام بگیرد تا درسی به فرد مسخره کننده بدهد، چه می کنید؟
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند. موضوع این قسمت: تغییرات محیط زیست و آینده بشری.
هدف از بحث و استدلال چیست؟ دنی‌یل کوئن ، استاد فلسفه، نشان می‌دهد که بحث به نیت ساکت کردن یا بردن از حریف باعث می‌شود خودمان را از فواید بحث کردن محروم کنیم. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
رهنورد- قسمت دوم فیلمی از یک جوان محقق را خواهید دید که برای تحقیق در بارۀ آئین بهائی به نقاط مختلف دنیا سفر کرده در این قسمت با این محقق جوان همراه شده سفر به مصر میکنیم
در این برنامه، رامین هاشم پور از علاقهٔ خود به عکاسی‌، خبر، سفر به مکان‌های دور افتاده و مخاطرات عکاسی‌خبری برایمان می‌گوید.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه: دزدی بچه ها گاهی از این جا و آن جا چیزهایی کش می روند تا خودی نشان دهند. گاهی کتاب می دزدند تا بخوانند، گاهی هم از مغازه یی که گرانفروشی می کند، چیزی برمی دارند تا حرصشان را خالی کنند. عکس العمل شما چیست؟
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند. موضوع این قسمت نژادپرستی ساختاری.
آیا می‌توان بدون خشونت در مقابل خشونت ایستاد؟ سیلا ال‌ورث، از فعالان صلح‎طلب، شرح می‌دهد چطور عدم خشونت می‎تواند ما را در رسیدن به صلح کمک کند. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
رهنورد- قسمت اول فیلمی از یک جوان محقق را خواهید دید که برای تحقیق در بارۀ آئین بهائی به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و نتیجه این تحقیق را با بقیه در میان میگذارد
در این برنامه، کینن مک ویلیامز، دانشجوی ساکن تورنتو از علاقهٔ خود به هنر، کار کردن با دستهایش و گل سرهای ساخته‌ی خود برایمان می‌گوید.
قسمت ششم
شامل بخش پنجم صحبت های نادیا ریاضتی درباره رضوان، موسیقی از گروه عندلیب و قسمت چهارم از گزارش همایش اتحاد ادیان
قسمت هفتم
MJ شامل نگاهی به مشارکت های جامعه بهایی در فعالیت های اجتماعی و موسیقی با اجرای
قسمت هشتم
شامل بخش ششم صحبت های نادیا ریاضتی درباره رضوان و قسمت پنجم از گزارش همایش اتحاد ادیان
قسمت نهم
این بخش نگاهی‌ دارد به کمپین "تحصیل جرم نیست" که تلاشی است برای احقاق حقوق از دست رفتهٔ جوانان بهائی ایران و موسیقی با اجرای گروه عندلیب
قسمت دهم
شامل بخش هفتم صحبت های نادیا ریاضتی درباره رضوان، موسیقی مژده با اجرای سنبل طائفی و قسمت ششم از گزارش همایش اتحاد ادیان