برای فردا

با توجّه به مشکلات و معضلات دنیا، برنامۂ برای فردا، به بررسی یکی از الواح حضرت بهاءالله، با عنوان "لوح دنیا" پرداخته است. میهمانِ سناء روحانی، در این برنامه، نادیا ریاضتی است که در این قسمت، شرح نزول این لوح یا موقعیّت تاریخی که این اثر، نوشته شده را توضیح میدهد.
جوانان چگونه می‌‌توانند بخشی از گفتگوهای سازنده جامعه باشند؟ چگونه می‌‌توانند در رشد جامعه سهیم باشند؟ در بخش اوّل برنامه امروز برای فردا و به مناسبت روز بین‌المللی جوانان، خانم سنا روحانی به گفتگو پیرامون این موضوع با دو میهمان جوان خویش، خانم ملودی ورد و خانم سارا احمدی می‌‌پردازد. در بخش دوّم برنامه برای فردا شاهد فیلم کوتاهی‌ خواهید بود از فعالیتهای بانویی خّیّر در کشور استرالیا که سعی‌ می‌‌کند با یاری رساندن به کودکان نیازمند آنها را برای ایفای نقشهای سازنده در جامعه آماده کند.
برای رسیدن به وحدت و رفاه حقیقی، جامعه نیازمند تغییرات شگرفی است که این تغییرو تحوّل، از فرد آغاز و تمام اجتماع را در بر می گیرد. دکتر علی افنان و دکتر اشکان منفرد، میهمانان سناء، در این بخش می باشند، که به تبادل نظر در این موضوع می‌‌پردازند.
آنچه با عنوان بهائیّت، شناخته شده است، آیا دین آسمانی است؟ فرقه ای از دينهاى دیگر است؟ یا جنبشی اجتماعی؟ نظر دانشجوی دکترای جامعه شناسی جهانی شدن، نادیا ریاضتی را دربارۂ این مسئله می شنویم.
در پی موج اخیر دستگیری بهائیان در ایران، بخش اوّل برنامه برای فردا به گفتگویی با خانم سیمین فهندژ، نماینده دفتر جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متّحد، اختصاص دارد و بخش دوم، گفتگوئی خواهد بود با نعیم سبحانی، فرزند ریاض سبحانی، که به جرم همکاری با دانشگاه بهائیان در ایران، محکومیّت 4 ساله خود را در زندان رجائی شهر میگذراند.
بخش اول برنامه ی برای فردا، گفتگو با گلوریا یزدانی، نویسنده، کارگردان و بازیگر فیلم آن سوی ابرها، به همراه تعدادی از بازیگران و خانواده های آن ها می باشد.
در این بخش برنامه برای فردا، سنا رو حانی، گفتگویی طنز خواهد داشت با منصور تایید، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر
خووان کارلوس، کارگردان آرژانتینی، فیلمی فارسی زبان را تهیه کرده با نام انیس. گفتگوی سناء روحانی را با خووان کارلوس، نویسنده و کارگردان و همچنین ذکرالله رضوانى، یکی از بازیگران این فیلم، خواهید دید.
سوم تیرماه، بنیاد بانوان ایرانی-آمریکایی، سومین کنفرانس خود را در شهر واشنگتن دی سی برگزار کرد. پس از گزارشی کوتاه، شاهد گفتگوی سنا روحانی، با تعدادی از شرکت کنندگان خواهی بود.
سایت خبری جامعه جهانی بهائی اطلاع داده، که حملات به کسب و کار بهائیان در ایران، به تازگی شدت گرفته، بخش اول این برنامه، شامل گفتگویی است با خانم سیمین فهندژ، نماینده دفتر جامعه جهانی بهائی، در سازمان ملل متحد و در بخش دوم، خانواده ای که خود آنها با این مشکلات و تضییقات مواجه شدند، میهمان برنامه برای فردا می باشند.
اول تیر ماه به مناسبت روز جهانی موسیقی جشنواره هایی در تمام دنیا برپا میشود که هنرمندان و موسیقی دانان در آن به اجرای هنر خود می پردازند، به همین مناسبت در برنامه ی برای فردا با سه هنر مند و موسیقی دان آشنا می شوید.
در 11 خرداد، هفده سازمان بیانیه ای را امضاء و منتشر کردند که در آن از ایران می خواهند فوراً به وضعیت آموزش عالی رسیدگی کنند. این هفته برای فردا میزبان دانا حکیمیان محقق و فعال حقوق بشر و دیوید هافمن فیلم ساز و تهیه کننده مستند آموزش زیر آتش می باشد.
رمسیس رشیدی میهمان این هفته برای فردا مدیر و موسس مرکز توسعه متوازن است. هدف این موسسه ی غیر انتفاعی فراهم کردن خدمات و منابعی است که توازن جهانی را در زمینه های توسعه اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی تقویت میکند. با سنا روحانی همراه باشید و گفتگوی او را با رمسیس رشیدی ببینید.
پنجمین سال زندانی شدن مدیران جامعه ی بهائیان ایران در حالی آغاز میشود که سرکوب بهائیان در این کشور شدت گرفته است. در برنامه ی این هفته برای فردا دکتر فرهاد ثابتان -سخنگوی جامعه ی بهائی- در این خصوص و با جزئیات بیشتری با سناء روحانی گفتگو می کند.
در برنامه ی این هفته ی برای فردا شاهد فیلم کوتاهی از فعالیت های بهائیان اسپانیا خواهید بود و از طریق اسکایپ با ثمره جهانگشا یکی از جوانان این منطقه گفتگویی در ارتباط با فعالیت های او خواهیم داشت.
گفتگوی دکتر نوشین ثابتی روانشناس و مشاور خانواده با سنا روحانی در خصوص نشست کمیسیون مقام زن در سازمان ملل درنیویورک که در ماه فوریه برگذار شده بود.
در برنامه این هفته برای فردا نادیا ریاضتی مبحث لزوم تربیت وانواع آن را پی می گیرد.
میهمان این هفته برای فردا نادیا ریاضتی در این برنامه به بیان لزوم تربیت وانواع آن اشاره میکند.
میهمان برنامه این هفته یرای فردا هنرمند ایرانی سنبل طائفی است. در این برنامه با ایشان و کارهای جدید او آشنا میشوید و نظراتش را درباره ویدیو کلیپ های دیگر هم خواهید شنید.
به مناسبت روز جهانی زن گلوریا یزدانی تقدیرنامه شهر آنتاریو در کانادا را از آن خود کرده، این تقدیرنامه برای فعالیت های او در زمینه پیشبرد و بهبود موقعیت دختران و زنان در آنتاریو به او اهدا شده. در این گفتگو با فعالیت های ایشان بیشتر آشنا میشوید.
گفتگوی نوروزی سنا را با ایرج و شورنگیز کمال آبادی میبینید و همینطور پیام نوروزی لیلا حیدریان را میشنوید . در پایان هم سری میزنیم به وبلاگ رضا علامه زاده
سهیلا و سهراب بلوری در تانگا مدیران مدرسه ی دریای نور "ocean of light" هستند. برنامه ی این هفته برای فردا گفتگویی است با این زوج در ارتباط با سیستم آموزشی این مدرسه و فعالیت های آن
به مناسبت روز جهانی زن در سازمان ملل متحد چه میگذرد؟ نشست کمسیون حقوق زنان از 24 فوریه تا 9 مارس در ارتباط با چه موضوعی است؟ جامعه جهانی بهائی در این زمینه چه اقداماتی داشته است؟ سیمین فهندژ میهمان این هفته "برای فردا" ست.
میهمان برنامه این هفته یرای فردا، هنرمند ایرانی سنبل طائفی است. در این برنامه با ایشان و کارهای جدید او آشنا میشوید و نظراتش را درباره ویدیو کلیپ های دیگر هم خواهید شنید.
طاهره برجیس یکی از اساتید سابق مؤسسه علمی بهایی "BIHE" میهمان این هفته ی برای فردا، ضمن بیان تاریخچه کوتاهی از تشکیل این مؤسسه از نحوه ی عملکرد آن در گذشته و حال می گوید.
میهمان برنامه ی برای فردا ویدا نظام آباد از انگلستان بر روی اسکایپ از فعالیتهای خدماتی در ارتباط با کودکان و نوجوانان می گوید.
در برنامه این هفته برای فردا نادیا ریاضتی مختصری از گفتگوی هفته ی گذشته در ارتباط با بنیادگرایی مذهبی و مشخصه های آن را بیان می کند و همچنین به بررسی مبنای فکری این نوع نگرش و نقطه نظر دیانت بهایی در اینباره می پردازد.
مقصود از بنیادگرائی مذهبی چیست؟ مشخصه های اینگونه تفکر کدامند و چگونه در سطح اجتماعی و سیاسی خود را نشان میدهند؟ ایا میتوان این نوع تفکر را در همه ی جوامع دینی دید؟ میهمان این برنامه نادیا ریاضتی به بررسی این مقوله می پردازد.
سیما مبینی از اعضای هیئت مدیره بنیاد خیریه مونا به همراه همسرشان کامبیز مبینی سفری به بنیاد ادکم در آمازون داشتند و در این برنامه از فعالیت های این بنیاد و خدماتی که به مردم این منطقه ارائه می کند و همچنین تجربه های افرادی که در این مؤسسه مشغول فعالیت هستند، صحبت می کنند.
لیلا حیدریان میهمان سنا در برنامه ی برای فردا به تازگی در کنفرانس      "TEDx"    شرکت کرده است. هدف این کنفرانس بیان ایده های جالبی است که ارزش انتشار و گسترده شدن را دارد. لیلا حیدریان در این برنامه به نکاتی که در این کنفرانس بیان کرده اشاره می کند و در ضمن بخش کوتاهی از سخنان لیلا را در این کنفرانس شاهد خواهید بود.
میهمان این هفته ی برای فردا طاهره برجیس، یکی از اساتید سابق مؤسسه علمی بهایی، ضمن بیان تاریخچه کوتاهی از تشکیل این مؤسسه، از نحوه ی عملکرد آن در گذشته و حال می گوید.
در برنامه این هفته ی برای فردا سنا روحانی همراه است با نوشین آگاهی و دکتر فرح دوستدار و در طی آن پیرامون جنبش هائی نظیر وال استریت و علل ان گفتگو خواهند کرد
هرساله انجمن بین المللی محیط زیست کنفرانس هایی را در ارتباط با محیط زیست برگزار می کند. در تاریخ 19 و 20 آذر ماه امسال هم این کنفرانس با عنوان "پاسخ های اخلاقی به تغییرات جوی" تشکیل شد. انیسا معماری یکی از شرکت کنندگان این همایش، میهمان این هفته ی برنامه ی برای فردا می باشد و از اهداف و برنامه های این کنفرانس سخن می گوید.
در برنامه ى براى فردا با زندگى هنرى پروين ابوالحسنى حاتم نقاش ايرانى مقيم فرانسه آشنا ميشويم
نادیا ریاضتی میهمان برنامه ی برای فردا در این برنامه ضمن بررسی برخی آثار حضرت بهاءالله خطاب به مسیحیان بخش هایی از آن ها را بیان می کند.
نادیا ریاضتی میهمان برنامه ی برای فردا در دو برنامه درباره ی آثار حضرت بهاءالله خطاب به مسیحیان صحبت می کند. این هفته بیشتر به موقعیتی که پیروان ادیان مختلف در زمان ظهور آئین بهائی داشتند اشاره می کند.
در برنامه ی این هفته ی برای فردا شاهد فیلم کوتاهی از فعالیت های بهائیان اسپانیا خواهید بود و از طریق اسکایپ با ثمره جهانگشا یکی از جوانان این منطقه گفتگویی در ارتباط با فعالیت های او خواهیم داشت.
حدود یک صد سال پیش عباس افندی (حضرت عبدالبهاء) سفرهایی را به اروپا و امریکا آغاز کرد تا پیام صلح ، محبت، آشتی و نوع دوستی دیانت بهائی را از شرق به غرب ببرد و طلوع عصر نوین وحدت و یگانگی را به تمامی مردم جهان نوید دهد. دکتر معین افنانی تحقیقات خود در این زمینه را در برنامه ی این هفته برای فردا با ما درمیان می گذارد.
به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تأسیس معبد نیلوفر آبی در دهلی نو در روزهای 12 و 13 نوامبر جشن هایی برگزار شد. سما ثابت میهمان برنامه ی برای فردا از دهلی نو از این برنامه گزارش می دهد.
موضوع این هفته "برای فردا" لزوم دین می باشد. میهمان این هفته نادیا ریاضتی، محقق در دوره دکترای جامعه شناسی جهانی شدن، در ارتباط با موقعیت کنونی بشر و پیشرفت او در علم و دانش و نیاز او به دین و تعالیم الهی صحبت می کند.
آیا شما گزارش "تحریک تنفر: کارزار رسانه های ایران برای شیطانی جلوه دادن بهائیان" را خوانده اید؟ میهمان این هفته ی "برای فردا" دکتر فرهاد ثابتان سخنگوی جامعه بهائی است که جزئیات بیشتری را درباره ی این کمپین رسانه ای بازگو می کند.
با توجه به مشکلاتی که اخیراً توسط برخی نوجوانان و جوانان در لندن بوجود آمده در این برنامه دکتر عبودی (استاد دانشگاه) ضمن اشاره به برخی دلایل بروز این قبیل رفتارها روش هایی برای جلوگیری از این گونه مشکلات پیشنهاد می کند.
در برنامۀ این هفته "برای فردا" رامین شمس از داستان تحول زندگی افرادی می گوید که با چالشهای بسیاری روبرو بودند. همچنین در این بخش شاهد فیلم کوتاهی از کولی های اسپانیایی خواهید بود که از تاثیر آموزه های دیانت بهائی در زندگی شخصی خود می گویند.
جامعۀ جهانی بهائی به عنوان یک سازمان غیر دولتی بین المللی به خدماتی در زمینۀ برقراری صلح، حقوق بشر، امور زنان، آموزش و پرورش، بهداشت و سلامت و توسعۀ پایدار مشغول است. میهمان برنامه این هفته "برای فردا" سیمین فهندژ، یکی از اعضای دفتر ژنو جامعۀ جهانی بهائی است. در این برنامه او ما را با فعالیتهای این دفتر آشنا میسازد.
نادیا ریاضتی میهمان برنامه برای فردا ضمن بیان تعریفی از هدف اصلی تعلینم و تربیت، علت تاکید ادیان بر آموزش و پرورش را بیان میکند و فرق بین تربیت دینی، روحانی و اخلاقی را توضیح میدهد.
در بخش "برای فردا" با داستان محرومیت رامین و ناهید شمس از تحصیلات دانشگاهی آشنا خواهید شد و همچنین داستان موفقیت و خدمات این خانواده به جامعه ی برزیل را خواهید شنید.
به مناسبت روز جهانی صلح در برنامه ی برای فردا موضوع "روش های نوین صلح پایدار" با حضور دکتر رؤیا اخوان را ادامه می دهیم. در این قسمت تأثیر تضادهای فاحش اقتصادی در بین افراد و ملل و همچنین تاثیر عدم برابری حقوق زن و مرد که از ریشه های جنگ و خشونت است مورد بررسی قرار می گیرد.
میهمان این هفته "برای فردا" دکتر رویا اخوان برخی از دلایل ناپایداری صلح و نبود آن را برمی شمارد و برخی از راه هایی که در کتاب اخیرش "صلح برای جهان ما، روشی نوین" مفصلاً به آنها پرداخته است، را بیان می کند.
در برنامه ی این هفته برای فردا، نگار متحده از نقش زن و حضور زنان در سینمای ایران صحبت میکند.
جامعۀ جهانی بهائی طی نامۀ سرگشاده ای خطاب به وزیر آموزش عالی ایران، خواهان پایان یافتن «سياست گذاری های ناعادلانه و سرکوب گرانه» که مانع ورود بهائیان و دیگر ایرانیان جوان به دانشگاه هستند، شد. در همین راستا برنامه ی برای فردا میزبان پدیده ثابتی سخنگوی جامعه بهایی می باشد.