جستجو

اگر بار گران..... بودیم رفتیم.....در آخرین برنامه از فصل سوم جستجو ضمن خداحافظی فقط به این خاطر که بعضی از شما خواسته بودید و البته چون روز مبارزه با مواد مخدر نزدیک بود به مسئله اعتیاد هم پرداختیم با برادان علایی گفتگوو کردیم و عوارض اعتیاد رو بررسی کردیم. راستی روز پدر هم به همه بابا ها و بابابزرگا مبارک. و بالاخره خدانگهدار تا همیشه و منتظرتون می مونیم تا بعد. شما هم منتظرمون بمونید.
پنجاه و چهارمین برنامه جستجو درباره ی تقدس ها و حرمت شکنی ها صحبت می کند. از خوبی ها و بدی های رنج و فرار از رنج می گوید و رنج کشیدن برای رسیدن به شرایط بهتر. در بخش از دور و نزدیک هم با بنیاد خیریه فنا آشنا می شوید.
فکر می کنی تو زندگیت لحظه ای هست که پیش داوری نکرده باشی؟ چون معمولن آدما هر لحظه دارن درباره ی چیزی پیش داوری می کنن دریچمون رو درباره پیش داوری رفتیم. تو قسمت دیگه ای از جستجو فیلم کوتاهی از هیلدا هاشم پور رو میبینید و در بخش از دور و نزدیک به بنیاد امید سری می زنیم و با فعالیت های این مؤسسه خیریه آشنا می شیم.
روز جهانی خانواده به همه خانواده دارها و خانواده دوستا مبارک. امیدواریم تو خانواده هاتون عشق و محبت و گذشت و منطق حرف اول و آخر رو بزنه. تو بخش دریچه این هفته یکی از مسائلی رو مطرح میکنیم که هم باعث ارتباط بیشتر خانواده میشه هم خودش یه دردسره. از دورو نزدیک هم به دیدن هیلدا هاشم پور هنرمند و فیلم ساز جوان میریم و درباره کارها و فعالیت های اخیرش گفتگو می کنیم.
تکیه بر مسند قدرت تا کجا و به چه قیمتی؟ ایا میشه بخاطر اون مردم معترض رو سرکوب کرد؟ آیا راه حل صلح امیزی برای مشکل سوریه و کشورهای مشابه وجود نداره؟ جستجو جوابی به همه ی این پرسش ها نداره اما خوب نظر خودشو میگه، در ضمن چون این روزها اکران فیلم تابوی ایرانی سرعت بیشتری به خودش گرفته یک بار دیگه مصاحبه با رضا علامه زاده رو خواهیم دید.
آول از همه روز مادر مبارک. جستجواین هفته میهمان عزیزی داره که از فعالیت های خود در بنیاد آیینه می گوید. داریوش اقبالی هنرمند محبوب میهمان بخش از دور و نزدیک ماست و در بخش دریچه موضوع دگر اندیشی را مورد بحث و تبادل نظر قرار می دهیم.
در استانه روز معلم و روز کارگر بد ندیدیم از امنیت شغلی بگیم ویه کم از آدمایی حرف بزنیم که دل پری دارن ازنداشتن حس امنیت سر کارشون. البته این بخش دریچه هست، از دور و نزدیک هم یه نیم نگاهی داره به رژه ای که در شهر نیویورک به مناسبت سال نو خورشیدی برگزار شد.
26فروردین روز جهانی اتحاد فرهنگ هاست ما هم بد ندیدیم درباره این مسئله با شما صحبت کنیم بعد این سوال برامون پیش آمد که تغییرات در یه فرهنگ از کجا شروع میشه؟ پاسخ های خودتون رو تو بخش دریچه ببینید. قسمت دیگه ای از برنامه این هفته اختصاص داره به معرفی فعالیت ها و اهداف بنیاد آیینه، که مؤسس آن داریوش اقبالیست.
جستجو بعد از صحبت کوتاهی درباره انرژی هسته ای، به مناسبت روز ملی فن آوری هسته ای، نگاهی به مقوله شانس دارد و گفتگویی با راشین فهندژ هنرمند فیلمساز در بخش از دورو نزدیک
جستجو روزهایی بهاری برای شما همراهان عزیز آرزو دارد.
برنامه ویژه ی این هفته ی جستجو گزارشی است از یک مراسم بزرگداشت روز زن، با حضور شیرین نشاط ، گراناز موسوی و آریانا برکشلی
150سال بی خبری، 150 سال ناآشنایی و دوری و سرانجام تابو... تابوی ایرانی. گفتگو با رضا علامه زاده در برنامه این هفته جستجو
موضوع دریچه، فقر و غنا و تفاوت طبقاتی است. بخش از دور و نزدیک، گزارشی است از برنامه ماهانه شاهنامه خوانی در دانشگاه مورگن اِستِیت و آشنایی با پروفسور مهوش شاهق
دریچه این هفته راجع به شانس است و گفتگوی بخش از دورو نزدیک با موسیقیدان و آهنگساز "الساندرو جووا" است.
در جستجوی این هفته سوال اینجاست که چرا انسان که موجودی مختار آفریده شده باید تا این حد در قید و بند باشد؟ و البته در بخش از دور و نزدیک با آقای هدا مظلومیان هنرمند نقاش گفتگو خواهیم کرد.
اخلاق موضوع بخش دریچه جستجو است و در بخش از دور و نزدیک گفتگویی خواهیم داشت با صهبا مطلبی موسیقیدان و آهنگساز
در جستجو ضمن نیم نگاهی به اخبار دنیا در بخش دریچه به بحث هنر میپردازیم و از دور و نزدیک گفتگویی است با هنرمند جوان فریبا مولوی و نگاهی به آثار او
جستجو در را ه تغییراتی جدید است و به دنبال اخباری خوب! و این بار نگاه اشک آلودی خواهد داشت به گریه و در بخش از دورو نزدیک به دیدن هنرمندان تئاتری خواهیم رفت که در کنفرانس دوستداران فرهنگ ایرانی در لندن اجرا شد.
جستجو ضمن بیان تأسف از فقدان هنرمند عرصه صدا آقای "ایرج گرگین" شعف خودش جهت کسب افتخار فیلم "جدائی نادر از سیمین" برای کشورمان را ابراز میداره دریچه جستجوی این هفته هم به "رؤیا و خیال پردازی" بازه و از دورو نزدیک گزارشیه از همآیش بزرگداشت تولد مارتین لوتر کینگ رهبر جنبش سیاهان امریکا
جستجو با هر نوع خشونت مخالفه. البته موضوع دریچه این برنامه گناهه، اما فقط خواستیم این نکته رو تاکید کنیم که شما هم بدونید. در بخش از دور و نزدیک سری به سه جوان میزنیم که برنده یک مسابقه ی بین المللی شدند.
برنامه ی سی و پنج جستجو با انتقاد از تهدیدات جهانی که منجر به افزایش مشکلات مردم است شروع میشود. در بخش دریچه به کودکان کار نگاهی داریم و در بخش از دور و نزدیک با دوهنرمند هالیوود به گفتگو نشستیم.
سال نو میلادی مبارک. به امید سالی پر از صلح و محبت جستجو نگاهی دارد بر سالی که گذشت و در بخش از دور و نزدیک گفتگویی با شبنم طلوعی- نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر رقص پاییزی
جستجوى اين هفته ويژه برنامۂ بزرگداشت تولّد حضرت عيسى مسيح پيامبر صلح و دوستى ميباشد
شب یلدا همراه با جستجو! گر چه تلاش ما برای دستیابی به اخبار خوب برای همراهی با انار و هندونه در این طولانی ترین شب سال به جایی نرسید، اما از دریچه جستجو نگاهی به افراط داشتیم و از دورونزدیک گفتگویی با فرزان فرامرزی سازنده مستندی درمورد پناهندگان ایرانی در ترکیه
به مناسبت 19 آذر روز جهانی حقوق بشر جستجو به برخی موارد نقض حقوق بشر در ایران از جمله حقوق اتباع خارجی می پردازد از دریچه جستجو هم نگاهی به محدودیت ها خواهد داشت از دور و نزدیک گفتگوی است با رویا کاشفی فعال حقوق بشر.
به مناسبت 12 آذر روز جهانی معلولین جستجو نگاهی به حکمت تفاوت ها در میان انسان ها دارد. در بخش از دور و نزدیک به مناسبت روی صحنه رفتن تئاتر "سلام ای همصدای من" با نویسنده و کارگردان این تئاتر، گلوریا یزدانی گفتگویی خواهیم داشت.
جستجو نگران جنگ و پیامدهای آن است و امیدواره که راه های بهتری برای رسیدن به صلح و آشتی پیدا بشه. ضمناً (یا ضمنن) دریچه ی این برنامه به مناسبت روز جهانی رفع خشونت علیه زنان به مسئله "غیرت" بازه. پس باغیرت ها از پای تلویزیون جم نخورن! در بخش از دور و نزدیک به دیدن نمایش "آزادی" میریم.
سانسور یعنی چه؟ سلیقه رسانه ای چه معنی میده؟ آیا باید از سانسور جلوگیری کرد؟ به مناسبت روز جهانی تلویزیون نقش رسانه ها و عملکرد آنها موضوع بخش دریچه جستجو این هفته قرار گرفته. بخش از دورونزدیک جستجو میزبان حسن زرهی سردبیر هفته نامه شهروند کاناداست.
تولد حضرت بهاءالله مبارک!
به مناسبت 24 آبان که روز کتاب و کتاب خوانیه جستجو نگاه مجددی داره به مطالعه! و نتیجه کتاب خوانی را در دریچه جستجو با طرح پرسش علم بهتر است یا ثروت!! مورد ارزیابی قرار داده و به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد افتتاح مشرق الاذکارهندوستان یا معبد لوتوس گفتگوی "ویژه ای" داره با معمار این بنای تاریخی، مهندس فریبرز صهبا.
در جستجو نگاهی خواهیم داشت به مشکلات جامعه بهایی در زمینه تحصیل علم از جمله مشکلات فاران و کامران رحیمیان و در "از دور و نزدیک" همراه با دیوید هافمن از مستند تازه او که در همین زمینه است میشنویم. همچنین چشم انداز دریچه جستجو مبحث "ریاست، جاه طلبی و قدرت" است.
جستجو ضمن نگاهی به اتفاقات اخیر دنیا به بررسی آینده می پردازد. در بخش "از دورو نزدیک" با خانم ترانه دارابی رئیس شعبه محلی سازمان ملل در گینزویل فلوریدا گفتگو می کنیم.
این هفته جستجو با نظم مثال زدنی ای به خونه هاتون میاد تا از فواید و مضرات نظم بگه!! بعد هم به مناسبت روز جهانی سازمان ملل از فعالیت های این سازمان و نظمی که با کمک این فعالیت ها ممکنه تو دنیا برقرار بشه (هر چند که با منافع خیلی ها جوردرنمیاد) حرف می زنه و بازهم به مناسبت فرارسیدن بیست اکتبر اشاره ای به سالروز میلاد سید علی محمد باب داره
جستجو این هفته ضمن نگاهی به ملاک های خوب و بد رفتار در بخش دریچه اشاره ای خواهد داشت به آزادی عقیده و درخواست رفع محکومیت کشیش ندرخانی و همینطور به مناسبت روز فقر زدایی نگاهی هم خواهد کرد به مسائل اقتصادی. در ضمن سال 2011 صدمین سال سفر حضرت عبدالبهاء به کشورهای غربی است! به این مناسبت در کشورهای اروپایی مراسمی برگزار شد که در بخش "از دور و نزدیک" همراه با لیلا اقدسی برخی از آنها را مرور خواهیم کرد.
در برنامه این هفته جستجو، به بعضی از مشکلات محیط زیست و مسئله کودک آزاری و همینطور فعالیت های گروه هایی که در این زمینه ها کار می کنند، اشاه هایی داریم. همین باعث شد که بخش دریچه جستجو رو به این فعالیت های مردمی یا به اصطلاح
"NGO" ها اختصاص بدیم!
در بخش "دریچه جستجو" نگاهی کنجکاوانه خواهیم داشت به سالخوردگی، مشکلات و برخی راه حل های کمک به برطرف شدن نگرانی ها در مورد این برهه از زندگی. در قسمت "از دور و نزدیک" سری می زنیم به کنفرانسی در لس آنجلس درمورد حقوق بشر
جابجایی ارقام نجومی از حسابی به حساب دیگه البته بدون حساب! موج جدید فشارها بر موسسه ی آموزش عالی بهائی و نگاهی به این موسسه از "دریچه جستجو" و همینطور گفتگو با نیکناز افطحی یکی از فارغ التحصیلان این موسسه در" دور و نزدیک"، مجموعه "جستجو" این هفته را شامل میشود.
ضمن اشاره به 27 شهریور روز شعر و ادب فارسی و به مناسبت سالگرد تولد استاد محمد رضا شجریان از تاثیر متقابل شعر و موسیقی خصوصا آواز صحبت به میان آمده در بخش دریچه به خدمات انسان دوستانه وفعالیت های داوطلبانه نگاهی داریم و به همین مناسبت با دو تن از پزشکان که به خدمت در مناطق محروم مشغولند گفتگویی از دور و نزدیک خواهیم داشت.
این هفته جستجو، منتخبی از برنامه های گذشته را شامل می شود! نگاه مجددی داریم به شبکه های اجتماعی و به مناسبت روز سینما تکرار گفتگویی با هنرمند اهل سینما "امید جلیلی" را خواهیم داشت.
سرانه مطالعه در کشورمون دو دقیقه اعلام شده است ! در بخش دریچه به فرهنگ مطالعه در کشور نگاهی داریم و به مناسبت 11 شهریور -روز صنعت چاپ- با فرزین دوستدار -نویسنده و ناشر- گفتگویی از دور و نزدیک خواهیم داشت.
رسم و رسوم حتماً نباید قدیمی باشه کافیست که یک فلسفه خوب پشتش داشته باشه در این برنامه ضمن اشاره به کاری که جوان های تهران برای کمک به کودکان کار کردند در دریچه جستجوهم نگاهی خواهیم داشت به رسم و رسوم رایج در کشورمون و در بخش از دور و نزدیک نیلوفر بیضایی نویسنده و کارگردان تاتر درباره ی کار جدیدش با عنوان چهره به چهره در آستانه فصلی سرد صحبت می کند.
دریچه جستجو" به دنبال جواب این سئوال هست که چرا: یکی را داده ای صد ناز و نعمت/ یکی را قرص نان آغشته در خون. و در بخش "از دور و نزدیک" سارا اخوان از سمیناری که در کالیفرنیا با حضور تعدادی از جوانان انجام شده بود می گوید.
ای جوون، ای اهل تغییر، ای که از هیچ چیز نمی ترسی و اهل تهوری، ای خوش تیپ روزت مبارک! در "دریچه جستجو" هم بازه واسه اون جوونایی که فکر می کنند هیچ کسی درکشون نمی کنه! و برای بخش از دور و نزدیکمون هم به مناسبت روز خودمون یه سورپریز داریم.
در برنامه ی جستجو ضمن اشاره به خبر خوش حذف ماده چند همسری آقایان در لایحه ی حمایت از خانواده به بررسی این مطلب خواهیم پرداخت که آیا برای حفظ مصالح مملکت میشه دروغ گفت؟ نظرتون راجع به دروغ مصلحتی چیه؟ از دریچه جستجو نگاهی به این مسئله می کنیم. و به مناسبت روز خبرنگار گفتگویی داریم با نوشین آگاهی مترجم و محقق در رسانه هایی چون گاردین و غیره .
آیا قاضی میتونه هم قضاوت کنه و هم یکی از طرف های دعوا باشه؟ این شیوه محاکمه در کشورمون سابقه طولانی داره در بخش "دریچه جستجو" هم در جریان نمونه ای از این محاکمه ها قرار می گیریم. در بخش از دور و نزدیک به مناسبت سالگرد تشکیل کنفرانس سنکا فالز در نیویورک همراه می شویم با لیلی میلر وکیل و حقوقدان
آرزو و هدف موضوع بخش "دریچه جستجو". در بخش از دور و نزدیک همراه می شویم با پدرام درخشان یکی از شرکت کنندگان در کنفرانس "دگر اندیشی ستیزی و بهایی آزاری در ایران" که در شهر تورنتو صورت گرفت.
به مناسبت 22 تیر روز جوان در جستجوی این هفته از مشکلات جوانان در ایران می گوییم و از دریچه جستجو نگاهی داریم به یکی از راه های موفقیت جوانان یعنی اعتماد به نفس. در بخش "از دور و نزدیک" سهیلا شهیدی از برنامه های نوجوانان می گوید و درباره ی تأثیر آن در دوران جوانی صحبت می کند.
به به، باد آمد و بوی عنبر آورد۔ خیلی خوش آمدید به برنامه ی جستجو، صفا آوردید... آیا تعارف جزو خصلت های خوب ایرانی هاست یا خصلت هاى بد آنها؟ " دریچه جستجو" این هفته با تعارف به روی همه ی شما باز شده و در بخش "از دور و نزدیک" با یکی از هنرمندان جوان، آوا باورز بیشتر آشنا می شوید.
جستجو به مناسبت 14 تیر روز آزادی قلم نگاهی دارد به محدودیّت های قلم و اهل قلم ، دریچۂ جستجو به مرور خاطرات، خاطره نویسی و دفتر خاطرات گشوده شده. میهمان این هفتۂ از دور و نزدیک هم از اصحاب رسانه خانم دلارام قدر شناس است.
امنیّت در جامعه وابسته به ڄه اموری است و ڄقدر در جامعه احساس امنیّت می‌کنیم و آیا به نیروهای حافظ امنیّت اطمینان داریم؟ به مناسبت روز قوّه قضائیّه، گفتگویی از دور و نزدیک را اختصاص دادیم به گفتگویی با خانم رُزا واٽقی نویسنده کتابی با عنوان «عدالت کجا است؟» و در بخشی از دریڄه ی جستجو نگاهی خواهیم داشت به دلایل دخالت ادیان در امور غیر روحانی و معنوی
اوّل تابستان است و فصل سفر. بخش دریچۂ جستجو را به اهمّیّت و فايده هاى سفر اختصاص دادیم و از دور و نزدیک نگاهی خواهیم داشت به فعّالیّت گروه ایران رویان و اقدام سمبلیک این گروه برای آشنایی بیشتر مردم دنیا با زنان بی گناهی که در زندان های ایران به سر می برند.