گزارش ها و فیلم ها

آیا برای غرق شدن در روحانیات باید از دنیا برید؟ شاید تماشای مستند انقطاع تلاشی باشد برای یافتن پاسخ این پرسش.
ترانه در ایران به دنیا آمده و در کودکی از ایران خارج شده. راسل افریقایی-امریکایی است. ترانه و راسل با سه فرزند خود در شمال کالیفرنیا زندگی می کنند.
آخرین قسمت برنامه "اندیشه نو" به بررسی وضعیت حقوق زنان در جهان امروز اختصاص دارد.
چگونه میتوان در معماری تلفیقی بین تحولات درونی و بیرونی جامعه و سنت ها و فرهنگ دیرین یک ملت ایجاد کرد.
سرعت پیشرفت تکنولوژی و تغییر روابط انسانی موضوع برنامه این هفته ماست.
چطور می‌توان فرهنگ کار داوطلبانه را در جامعه ترویج کرد؟
برنامه این هفته اندیشه نو به دید گاه های جوانان نسبت به مقوله "هنر" می پردازد.
جامعه بهائی چه راهی‌ را برای مقابله با تبعیضاتی که با آن در ایران مواجه بود برگزید؟
این برنامه نگاهی دارد مهاجرت و تاثیر آن بر زندگی جوانان.
چرا در فرهنگ ما نسبت به رقص نگاه منفی‌ وجود دارد؟
بحران محیط زیست، علت وجود این بحران ها و روش های پیشگیری و مبارزه با آن در این برنامه مورد بررسی قرار می گیرد.
آیا مهاجرت تنها یک تغییر جغرافیایی است؟
موضوع این برنامه اندیشه نو، علل جنگ افروزی ها و نقش جوانان در دست یابی به صلح جهانی است.
ما در فصل مشترک تلاش می‌کنیم همراه با شما پاسخی برای دغدغه‌های ذهنی مان پیدا کنیم و شاید رسیدن به پاسخ هر سالی‌ یک قدم ما را برای رسیدن به یک فصل مشترک نزدیک تر کند. چه شد که آستانه تحمل ما ایرانی‌‌ها اینقدر تنزل کرد؟
این برنامه نگاهی دارد به نژاد پرستی، تبعات منفی آن و راه های مبارزه با آن.
یکصد و نود
ما در فصل مشترک تلاش می‌کنیم همراه با شما پاسخی برای دغدغه‌های ذهنی مان پیدا کنیم و شاید رسیدن به پاسخ هر سالی‌ یک قدم ما را برای رسیدن به یک فصل مشترک نزدیک تر کند. در این برنامه به این موضوع می پردازیم که: آیا تلاش برای دستیابی به صلح‌ پایدار یک انتخاب است یا چاره‌ای جز آن‌ در برابر ما نیست؟
نقش جوانان در پرورش نسل بعد از خود واثرات اجتماعی پیوند نسل های مختلف موضوع این برنامه اندیشه نو است.
در این برنامه به رویکرد جوانان به مذهب در جهان امروز، نقش مذهب و همزیستی مسالمت آمیز مذاهب مختلف پرداخته شده است.
این برنامه به موضوع آشنای حقوق بشر و وظیفه انسان ها برای برقراری آن می پردازد.
چرا رزمنده‎ها دل‎شان برای جنگ تنگ می‎شود؟ در این برنامه، سباستین یونگر، خبرنگار، توضیح ‌می‎دهد چرا یافتن پاسخِ این سؤال برای پایان دادن به جنگ مهم است. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
استقامت در راه عقاید و باورها ، مرز ها و مشکلات آن در این برنامه مورد بررسی قرار می گیرد.
نسبت علم با اخلاق چیست؟ سَم هریس، فیلسوف و عصب‎شناس، معتقد است اخلاق باید مطابق علم باشد. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
آیا تبعیض قانونی بین افراد قابل توجیه است؟
این برنامه به بررسی رشد خشونت در جهان، علت ها و راه های پیش گیری از آن می پردازد.
آیا غیرمعمولی بودن بد است؟ در این برنامه، رُزی کینگ، می‎گوید خیلی از ما اوتیسمی‎ها، رنگین‎پوستان، و حتی زنان را از خود دور می‎کنیم فقط به این دلیل که آنها را غیرمعمولی می‎دانیم. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
نظریه نژاد برتر از ایده تا فاجعه
جوانان و خدمت به جامعه بشری موضوع این برنامه اندیشه نو است.
آیا تولید ناخالص داخلی یا جی.دی.پی معیار خوبی برای ارزیابی موفقیت کشورهاست؟ مایکل گرین، اقتصاددان، معتقد است «شاخص پیشرفت اجتماعی» معیار فراگیرتری برای ارزیابی پیشرفت کشورهاست. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
آیا مرزهای جغرافیایی باعث گسست و جدایی ما نیستند؟
مثل نسيم، عشق وعنايت پروردگار برهمگان ميوزد. هر كس به نوعى از آن بهره میبرد.
مثل نسيم حكايت برخى از انان است. این هفته تجربه گرتا اندرسون.
این مجموعه با تهیه کنندگی و اجرای راد آرش و حمید مظفری به بازتاب نظرات جوانان ایرانی مشغول به تحصیل و یا تدریس، در دانشگاه های امریکا در مورد سر فصل های مختلف اجتماعی میپردازد.
این برنامه به آرامش خاطر، راه های رسیدن به آن و علل رشد استرس در جهان امروز پرداخته
آیا می‎دانید که امروز 27 میلیون برده در جهان هست؟ در این سخرانی، کِوین بِلز، از برده‎داری معاصر و راه‎های مبارزه با آن می‎گوید. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
نظریه نژاد برتر از ایده تا فاجعه.
این مجموعه با تهیه کنندگی و اجرای راد آرش و حمید مظفری به بازتاب نظرات جوانان ایرانی مشغول به تحصیل و یا تدریس، در دانشگاه های امریکا در مورد سر فصل های مختلف اجتماعی میپردازد.
این برنامه نگاهی به نقش تحصیل در زندگی جوانان، حق تحصیل و عمومی کردن تحصیل در جهان.
آیا استرس زیاد برای سلامتی مضر است؟ در این برنامه، کِلی مک‎گانیگال، روان‎شناسِ سلامت، با استناد به تحقیقات علمی جدید می‎گوید باور به مضر بودن استرس، از خودِ استرس، خطرناک‌تر است. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
آیا مرزهای جغرافیایی باعث گسست و جدایی ما نیستند؟
گزارشی از فعالیت های انجمن بهایی در دانشگاه مریلند. این انجمن با پایه ریزی دانش و نگرش علمی تلاش دارد که به ساختن دنیایی بهتر کمک کند و در این قسمت به نقش زنان در دستیابی به صلح نگاهی دارد.
این مجموعه با تهیه کنندگی و اجرای راد آرش و حمید مظفری به بازتاب نظرات جوانان ایرانی مشغول به تحصیل و یا تدریس، در دانشگاه های امریکا در مورد سر فصل های مختلف اجتماعی میپردازد.
این برنامه تحلیل جوانان از جهان امروز و نیرو های مثبت و منفی در آن.
آیا فکر می کنین به عنوان پدر و مادر به آموزش نیاز دارین؟ اگه با هم هماهنگ نباشین چه می کنین؟ در تربیت به آزادی معتقدین، به محدودیت یا...؟ آیا ما حق داریم ارزش هامون رو به بچه ها منتقل کنیم؟ و بالاخره این که مهمترین نکته ی تربیتی براتون کدوم نکته است؟
شکاف طبقاتی آینده را چگونه رقم خواهد زد؟
کارهای زیادی است که نمی‎توان آنها را به تنهایی انجام داد. کِر اندرسون می‎گوید برای ساختن جهانی بهتر به کسانی نیاز داریم که بتوانند فرصتی برای آشنایی و ارتباط آدم‎های خلاق و بااستعداد فراهم کنند. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند.
این برنامه:عصبیت و پرخاشگری نوجوونتون بدبین، عصبی و پرخاشگر شده. نوجوونتون افسرده، بی حال و بی انگیزه شده. چه می کنین؟ فضای خونه رو به شدت به هم ریخته و متشنج کرده. آیا ممکنه ازش بخواین از خونه بره؟
آیا اصلا نیازی به ظهور پیامبران هست؟
آیا به جای زندانی کردن، راهِ علمی‎ای برای بازپروری مجرمین هست؟ دنیل ریزل، عصب‎شناس، می‎گوید تحقیقات جدید روی مغز نشان می‎دهد طبیعت انسان‎های کم‎عاطفه قابل تغییر است. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه:جلب توجه متوجه می شین که نوجوونتون می خواد به هر طریق ممکن ولو عجیب و غریب جلب توجه کنه. متوجه می شین می خواد بدنش رو تاتو کنه، گوشش رو حلقه بندازه و بینی اش رو سوراخ کنه. چه می کنین؟
آیا حل مشکلات ملی و بین‎المللی برای ایجاد صلح کافی است؟ سیوِرین آتِسِرا، پژوهشگر، توضیح می‎دهد چرا توجه به مشکلات محلی برای ایجاد صلح پایدار اهمیت دارد. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.
گلخانه به سراغ پدر و مادرهایی رفته که تجربه ی بیشتری دارند و از آن ها درباره ی این مسائل پرسیده است. دیدگاه ها و عملکردهای این پدر و مادرها در بسیاری موارد متفاوت و حتی گاه متضاد است ولی در نهایت بیننده می تواند روشی را که مفیدتر و مناسبتر می بیند، برگزیند یا از ترکیب دیدگاه ها و روش های گوناگون راه هایی تازه بیافریند. این برنامه: رفیق ناباب
متوجه می شین که نوجوونتون یه دوست شر داره. چه می کنین؟ متوجه می شین که به یه گروه شر جلب شده و تحت تاثیر اون هاست. در این صورت چه می کنین؟
آیا مردم به جز خود، به چیز دیگری اهمیت نمی‎دهند؟ دِیو مِزلین، هنرمند و فعال اجتماعی، معتقد است مردم بی‎اعتنا نیستند اما ما در دنیایی زندگی می‎کنیم که عملا با گذاشتنِ موانع، مردم را از مشارکت زده می‎کند. سخنرانی کامل او را می‎توانید در وب‌سایت Ted.com بشنوید.